ROZWIJANIE UZDOLNIEŃ I ZAINTERESOWAŃ DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Wiek przedszkolny to okres, w którym ujawniają się różne uzdolnienia. Należy je jak najwcześniej rozpoznać i rozpocząć pracę na ich rozwijaniem. Zdolności mogą przejawiać się w różnych dziedzinach działalności.
O dziecku zdolnym mówimy, kiedy występuje korelacja trzech czynników.
Po pierwsze, dziecko musi być obdarzone zdolnościami specjalnymi, np. muzycznymi, plastycznymi, poznawczymi, wysokim intelektem.
Po drugie, musi mieć motywację, chce coś robić w życiu, jest ciekawe świata, szuka.
Po trzecie, potrafi myśleć twórczo.
Naukowcy badający problem inteligencji i uzdolnień twierdzą, że każde zdrowe dziecko jest potencjalnie zdolne, trzeba mu tylko stworzyć warunki umożliwiające rozwój nowych zdolności oraz odpowiednio pobudzić je do aktywności intelektualnej. Bogata i różnorodna stymulacja we wczesnym dzieciństwie i w okresie przedszkolnym ma wpływ na rozwój uzdolnień u dzieci i jest bardzo ważna. Wszechstronny rozwój osobowości dziecka jest więc priorytetowym zadaniem każdego przedszkola. Obecnie coraz częściej, w placówkach oświatowych, pojawiają się dzieci zdolne w różnorodnych dziedzinach. Inspiruje to nauczycieli do poszukiwania ciekawych i skutecznych sposobów wspierania ich uzdolnień, poprzez tworzenie im optymalnych warunków do pełnego wykorzystania ich wrodzonego potencjału i możliwości.
Wychodząc naprzeciw tym zadaniom w naszym przedszkolu organizowane są zajęcia umożliwiające rozwój zainteresowań i zdolności dzieci.
Należą do nich zajęcia:
- muzyczno - rytmiczne;
- nauka gry w szachy;
- gimnastyka ogólnorozwojowa;
- nauka języka angielskiego.

Wierzymy, że pomagając odkrywać talenty od najmłodszych lat i wspierając rozwój zainteresowań i uzdolnień naszych dzieci, inwestujemy w ich lepszą przyszłość.

Rozkład zajęć: